Dialogos: Αριστεροί φεντεραλιστές αμφισβητούν την εθνική αφήγηση - Left Federalists challenge the national narrative

Ενωμένη Κύπρος - Birleşik Kıbrıs

«Ειρήνη στην Κύπρο σημαίνει επανένωση της χώρας και του λαού της. Αυτό προϋποθέτει την ανατροπή της κυριαρχίας του ελληνικού και του τουρκικού εθνικισμού σε πολιτικό, ιδεολογικό και συμβολικό επίπεδο. Δεν μας ενοχλεί το ότι κάποιοι συμπατριώτες μας αυτοπροσδιορίζονται ως Έλληνες ή ως Τούρκοι. Αυτό που δεν ανεχόμαστε, όμως, είναι το ότι μας επιβάλλουν τον ελληνισμό και τον τουρκισμό τους σε όλα τα επίπεδα, υπονομεύοντας έτσι την ανεξαρτησία της Κύπρου και παρεμποδίζοντας την επανένωσή της. Στην Κύπρο, που διχοτομήθηκε από τις επεμβάσεις του ελληνικού και του τουρκικού κράτους, οι σημαίες αυτών των κρατών συντηρούν και αναπαράγουν κάθε μέρα το δίδυμο έγκλημα του 1974.»

Kıbrıs’ta barış, memleketin ve halkının yeniden birleşmesi demek. Bu sembollik, ideolojik ve siyasal düzeyde Yunan ve Türk Milliyetçiliklerin baskıcılığının devrilmesi gereklidir. Bazı vatandaşlarımızın Rum ya da Türk olarak kendilerini kimlikledirmesine itirazımız yok. Ama, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini engelleyerek ve istiklalınının temelini çürüterek, onların bütün düzeylerde Yunanlılığı ve Türklüğü bize dayatmalarını kabul etmiyoruz. Yunan ve Türk devletlerinin müdahaleleriyle bölünmüş Kıbrıs’ta, bu iki devletin dalglanan bayrakları, 1974 çifte cinayetini her gün muhafaza eder ve yeniden üretir.

Eğitim

Milli bayramlar, okullarda sabah duası ve milliyetçi açıdan tek taraflı bir tarih anlatısı ile, yıllardan beri Kıbrıs’ın sadece Yunan milletinin elinde olduğunu fikrini aşılıyor.

Milli Muhafız Ordusu (Kıbrıslı Rum tarafı)

Türkiye’nin adayı istilasına sebeb olan Yunan ve EOKAcı darbesi iki toplum arasında şiddetin genişlemesinden ve gençler arasında milliyetçi ve Türk düşmanı fikirleri oluşturmaktan sorumludur.

Kıbrıs Kilisesi Kıbrıs’ta din özgürlüğü olduğunu görmezden geliyor. Nefret ve miiliyetçiliği teşvik ederek hem eğitim hem de siyasete dayatıyor

Özgürlük anıtı

Özgürlük, milletler ve milliyetçiliğe bağlı değildir. Özgürlük, dikenli telsiz, kışlasız ve ayrılıksız bir hayat hakkı demektir. Kıbrıs’ta özgürlük memleketin yeniden birleşmesi demektir, ve bu yeniden birleşme artık her birimiz tarafından sokaklarda inşa edilmelidir.

Via: http://dialogos.com.cy/blog/aristeri-fenteralistes-amfisvitoun-tin-ethniki-afigisi/


Author: aristerikinisi

Facebook Page

enter image description here